29 Lip

Sen...

Przeciętna osoba doświadcza podczas swojego życia ponad 100 000 snów, a to sprowadza się do kilkudziesięciu w ciągu jednej nocy. Problem w tym, że zapamiętujemy jedynie nieliczne.

Większość ludzi zapamiętuje jeden lub dwa sny w ciągu nocy, ale niektórzy nigdy nie pamiętają żadnego lub zapamiętują nawet po 15.

Dlaczego tak mało? Nauka nie znalazła jeszcze konkretnej odpowiedzi na to pytanie.

Nawet do 86% tego co dzieje się w Naszych snach ma swoje korzenie w wydarzeniach za dnia. Jeśli na przykład staramy się zaliczyć jakiś wykład lub kurs, sny mogą Nam pomóc w nauce.

Na Harwardzie przeprowadzono eksperyment, w którym uczestnikom zaprezentowano trójwymiarowy plan labiryntu, by za kilka godzin znaleźli z niego wyjście.

Osoby, które ucięły sobie 90-minutową drzemkę (i śniły o labiryncie) szybciej wykonały zadanie niż ci, którzy nie spali lub którym nic się nie śniło. Warto więc w trakcie nauki zrobić sobie przerwę na krótki sen.

Może Nam się wydawać, że mamy naprawdę dziwne sny, ale chodzi raczej o to, że właśnie te najdziwaczniejsze najłatwiej zapamiętać. W snach często zdarza Nam się latać lub pojawiać się nago w miejscu publicznym?

Chociaż nie doświadczamy tego typu przeżyć na jawie, to  prawie wszyscy miewamy takie sny. Tego typu sny są dla nas łatwiejsze do zapamiętania, chociaż tak naprawdę reprezentują jedynie 1% wszystkich naszych snów.

Im częściej budzimy się w trakcie nocy, tym bardzie prawdopodobne, że zapamiętamy swoje sny.

Cały sen może mieć długość jednej sekundy, ale równie dobrze może trwać nawet godzinę i obejmować długie scenariusze oraz różne sceny. Badacze nazywają to zjawisko „snami epickimi”.